78210

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


A.Turčáni (62.168.124.210) --- 24. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem

Je to spíš škodlivé, hlavně zbytečné...už vůbec ne v tom říjnu
Radek

Ak bolo vyslovené A, treba povedať aj B, t.j. vysvetliť prečo je to "zbytečné". Pôvodná otázka znela " chcem spojiť včelstvo v októbri - říjnu, ako to mám spraviť. Kolegovi som poslal odpoveď ako to robím ja, mikdy som s tým nemal problém a spájal som aj 50 včelstiev.

Kolega čítal môj článok o spojovaní včiel pred zimným obdobím. Spojovanie včelstiev je častou témou a ľudia sa pýtajú hlavne preto, že spojené včelstvo v tradičnom čase, t.j. v auguste - srpnu neprináša očakávaný výsledok, posilnené včelstvo je často v takej sile ako neposilňované.
Dlhoročnými pokusmi som si overil stratégiu spájania včelstiev, aby som odstránil negatívny kompromis a posilnené včelstvo bolo pravdu silnejšie o včely, ktoré som včlestvu pridal.

Dokázal som to spôsobom postupnosti, t.j. čas spojenia som posúval až na október, kedy to bolo 100%-né.
Svedčí to o tom, že dlhoveké včely vznikajú postupne (odlišne od doterajšej teórie) a tento proces definitívne končí až koncom septembra - září. Proces dlhovekých včiel je potom už nezvratný vo všetkých včelstvách a preto je aj hmotnosť posilneného včelstva vyššia.
Toľko v skratke (hľadanie cesty trvalo niekoľko rokov), aby ste sa dostali do "obrazu", prečo spájať tak pozde. K tejto mojej "pravde" sa ešte nik nevyjadroval ani v kladnej, či zápornej forme.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30703


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Stonjek (90.183.70.9) --- 25. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem

Já si myslím, že je to vše o pudech nebo genetice. Včelstva mají zakodováno v nich, jak silná půjdou přes zimu a tím se také řídí. Dodáme li odělek brzo, přebytky včely spolehlivě zlikvidují. V ŕíjnu už "sedí na zimu" a na podobné záležitosti kašlou a tudíž do jara jdou "převčelené"/Václavkův termín/. To se určitě projeví výborným výsledkem v řepce a proto se tento způsob hodně používá. Já si o něm myslím, že když včelař porušuje přírodní zákony dané velmi dlouhou vývojovou dobou, musí za to také na druhé straně nějak zaplatit. A tak vznikla odělková metoda, což v podstatě znamená spoustu práce, materiálu navíc a včelaření s 2x větším počtem včelstev. To je také důvod, proč ji nepoužívám a včelařím v Dadantech, kde díky Řeháčkovi se rojivost pohybuje na nízké a zcela snesitelné úrovni. Vždyť on už před 10 lety byl metodě LBV hodně blízko, stačilo jen stavební rámky vložit o patro výš a dodat patřičnou teorii. No přišli jiní. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30711


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu